Pomorskie Przyjazne Rodzicom: Współczesne ojcostwo. Elastyczne możliwości.

Pierwsze obchody Dnia Ojca miały miejsce 19 czerwca 1910 roku w Spokane (Waszyngton). Sonora Smart Dodd, córka weterana wojny secesyjnej Williama Smarta, zainspirowana Dniem Matki, postanowiła uczcić trud ojców, w tym swojego, który ją samotnie wychowywał.

W Polsce dyskusja nad ustanowieniem analogicznego święta rozgorzała za sprawą Konrada Turowskiego – dziennikarza „Expressu Ilustrowanego” w 1965 roku. Łódzki poeta Jan Sztaudynger zaproponował dzień po letnim przesileniu. Pomysł został skutecznie spopularyzowany i tak od 58 lat obchodzimy dzień ojca 23 czerwca.  

Współczesne ojcostwo

Rola ojca w życiu dziecka jest ważniejsza niż jeszcze niedawno powszechnie się przyjmowało. Społeczne oczekiwania wobec „głowy rodziny” ulegają zmianie, dlatego coraz częściej jego obowiązki domowe nie ograniczają się wyłącznie do nieobecnego żywiciela rodziny. Ojców postrzega się obecnie jako pełnoprawnych oraz kompetentnych opiekunów oraz partnerów w wychowywaniu dzieci, dzięki czemu mężczyźni czują się swobodniej w pełnieniu ról rodzicielskich. Są w stanie wprowadzić inny punkt widzenia do stylu wychowywania matki, zarażać pasjami, zachęcać do odkrywania świata, wpływać na uczenie się, umiejętności społeczne i budowanie relacji w duchu równości i szacunku. Mają też istotny wpływ na rozwój emocjonalny oraz kształtowanie wzorców i wartości swoich dzieci. Częściej zachęcają do zdrowego ryzyka, eksploracji i samodzielności, co wspomaga pewność siebie i umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach. 

Różnorodne zmiany społeczne, jak również sytuacja ekonomiczna, wpływają na życie zawodowe matek, które nie rezygnują z pracy i kariery zawodowej. Jednocześnie w społeczeństwie coraz bardziej pozytywnie postrzegane jest zaangażowanie ojców w życie dzieci. Z tego powodu ustawodawca wprowadził zmiany w prawie pracy, dotyczące ułatwień dla rodziców w kwestii łączenia obowiązków pracowniczych i wychowawczych, o których pisaliśmy wcześniej. Ważne jest by ojcowie również między sobą promowali tę wiedzę, ponieważ, jak podaje fundacja Share the Care, w 2021 roku aż 21 proc. mężczyzn nie wiedziało, że może skorzystać z urlopu ojcowskiego.

Współcześnie ojcowie stają się coraz bardziej świadomi swojego wpływu na rozwój dzieci i chcą brać aktywny udział w ich wychowaniu oraz budowaniu z nimi więzi. Łączenie roli rodzica oraz pracownika wiąże się jednak z pewnymi wyzwaniami, szczególnie w kwestii czasu. Wraz z ewolucją społeczeństwa i zmieniającym się modelem podziału obowiązków, zmianie ulegają również modele świadczenia pracy. 

Jak pracodawcy mogą ułatwić spędzanie większej ilości czasu z rodziną?

Pracodawcy, którzy odpowiedzialnie podchodzą do kwestii dobrostanu swoich pracowników, szukają rozwiązań, dzięki którym będą w stanie wyjść naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom współczesnego świata. Jednym ze sposobów na to jest elastyczne podejście do czasu pracy. 

Istnieje kilka możliwości dostosowania czasu pracy, między innymi:

  • możliwość wybrania preferowanej zmiany (np. porannej lub popołudniowej),  
  • możliwość rozpoczęcia pracy w przedziale godzinowym (np. między 7:00 a 9:00),
  • możliwość przepracowania 8 godzin w ciągu doby, niezależnie od godziny rozpoczęcia i zakończenia dnia pracy,
  • elastyczny grafik pracy dostosowany do konkretnego pracownika.

Takie rozwiązania są często korzystne zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy: obowiązki są wykonane (często w najbardziej optymalnym dla konkretnej osoby czasie), a pracownik nie musi obawiać się spóźnień np. z powodu porannych problemów z wyjściem do przedszkola czy innych nagłych wydarzeń. 

Elastyczne oferty pracy na Pomorzu

Elastyczne modele pracy nie wymuszają kompromisów. Pozwalają rodzicom na reagowanie na nagłe potrzeby (np. choroba) czy obecność podczas ważnych momentów w życiu dzieci oraz wzmacnianie więzi rodzinnych przy jednoczesnym realizowaniu swoich zawodowych obowiązków. 

Współczesne ojcostwo stawia nowe wyzwania, ale również daje nowe możliwości. Warto szukać środowiska, które będzie wspierało w tej ważnej i odpowiedzialnej roli, bo współpraca i zaangażowanie zarówno matki, jak i ojca tworzą najlepsze warunki dla zdrowego i szczęśliwego dzieciństwa.

Wśród pomorskich firm, które oferują elastyczny czas pracy, ułatwiając tym samym łączenie roli pracownika i rodzica, znajdziemy m.in.: 

1. Armatis oferuje swoim pracownikom stanowiska o elastycznym grafiku. Zakres godzin możesz dopasować do innych zobowiązań uzgadniając to wcześniej z bezpośrednim przełożonym. Aktualnie poszukują: specjalistów ds. obsługi pasażerów w języku obcym. 

2. W Dynatrace obowiązuje model hybrydowy (w modelach: 3 dni w biurze i 2 dni zdalnie lub 1 dzień w biurze i 4 dni zdalnie) z możliwością rozpoczęcia pracy pomiędzy 6:00 a 11:00. Jakich specjalistów aktualnie poszukują?

3. EPAM Polska proponuje elastyczny czas pracy z możliwością pracy zdalnie na stanowiskach. Sprawdź najnowsze oferty:

4. W Fujifilm Europe Business Service pracownicy mają możliwość rozpoczynania pracy w godzinach między godziną 7:00 a 11:00, ponadto korzystania z pracy z domu do 10 dni w miesiącu. Dodatkowo w okresie letnim można korzystać także z tzw. “summer Fridays” (czyli możliwości szybszego zakończenia dnia w piątek – co powinno zostać odpracowane w tygodniu).

5. PwC wspiera pracowników, którzy są rodzicami, aby mogli swobodnie łączyć życie prywatne z zawodowym, w takich proporcjach jak sami zdecydują, dzięki dodatkowym benefitom. Oferują możliwość pracy hybrydowej oraz FLEXible working hours, czyli pracę w godzinach indywidualnie dostosowanych do potrzeb, po wcześniejszym ustaleniu. Sprawdź najnowsze oferty

6. Scalac podchodzi indywidualnie do swoich pracowników.  Pomimo określonych godzin pracy panuje swoboda w dostosowywaniu harmonogramu do potrzeb konkretnych zespołów. W zależności od preferencji oraz specjalizacji można pracować w trybie hybrydowym (IT Sales Specialist) lub w pełni zdalnym (DevOps Engineer). Natomiast osoby, które zostają rodzicami lub mają inne powody wymagające elastycznego zarządzania czasem, mogą pracować w pełni zdalnie, aby łatwiej było im godzić obowiązki zawodowe i rodzinne.

7. Seaonics Polska jako pracodawca wierzy, że ułatwiając łączenie kariery z życiem rodzinnym pracownicy będą mieli możliwość w pełni wykorzystywać swój potencjał.

Możliwość rozpoczęcia i zakończenia pracy w wybranych przez siebie elastycznych godzinach (7:00-9:00) sprawia, że pracownicy mogą bez problemu łączyć życie zawodowe z osobistym. Każdy pracownik jest traktowany indywidualnie, by jeszcze lepiej uwzględnić rodzinne i osobiste potrzeby. Seaonics nie zapomina także o ważnych dla pracownika dniach – np. świętują narodziny dzieci.

Wszystkie aktualne oferty pracy znajdują się na stronie.

8. Speednet pozostawia pracownikom wolność wyboru w kwestii preferowanej formy pracy. Pracownicy mogą pracować zdalnie, hybrydowo bądź z biura w Olivia Centre. Firma aktywnie zachęca do wizyt w biurze poprzez organizację szeregu aktywności o charakterze integracyjnym. Z myślą o osobach pracujących zdalnie, inicjatywy o charakterze edukacyjnym (np. cykliczne spotkania techniczne) organizuje w formie hybrydowej, gdzie każdy pracownik może dołączyć do spotkania w biurze lub online.

Firma oferuje elastyczny czas pracy z uwzględnieniem uzgodnień projektowych (spotkania zespołowe), większość pracowników rozpoczyna pracę między 7 a 11. 

Aktualne oferty pracy:

9. Transcom posiada kilka ofert z elastycznymi godzinami pracy. Są to propozycje zarówno w języku polskim, jak i niemieckim. Na części z nich proponuje dopasowanie grafiku lub wybór konkretnej zmiany (np. porannej lub popołudniowej).

Czym jest projekt Pomorskie Przyjazne Rodzicom?

 

Pomorskie Przyjazne Rodzicom, czyli za co rodziny mogą pokochać Pomorze. W ramach projektu Live more. Pomerania, którego głównym celem jest promocja regionu pod kątem życia, pracy i studiów, dotychczas kierowaliśmy nasze działania między innymi do młodych rodzin z dziećmi. Tym razem postanowiliśmy wysunąć tę grupę odbiorców na pierwszy plan i przygotować dla nich informacje o regionie potrzebne właśnie rodzicom z dziećmi. Z jednej strony chcemy wyeksponować walory przyrodnicze i kulturalne wyróżniające Pomorze na tle innych regionów w Polsce, z drugiej zaś pokazać inicjatywy wewnątrz województwa, które pozytywnie wpływają na jakość życia rodziców i ich dzieci. Kampania informacyjna będzie uwzględniała zarówno działania jednostek samorządowych, pracodawców, jak i pomorskich uniwersytetów.

 

Dowiedzcie się więcej o projekcie Pomorskie Przyjazne Rodzicom:

 

ciekawe artykuły

Pomorskie Przyjazne Rodzicom: atrakcje dla dzieci na Pomorzu

Województwo pomorskie jest jedną z ciekawszych destynacji turystycznych dla rodzin z dziećmi. Plaża i... (więcej).

Pomorskie Przyjazne Rodzicom: prawa matki na rynku pracy

W dzisiejszych czasach wiele kobiet decyduje się na kontynuowanie kariery zawodowej po urodzeniu dziecka.... (więcej).

Pomorskie Przyjazne Rodzicom

Pomorskie oferuje znacznie więcej niż jedynie rozrywki zorientowane na turystów – region jest też... (więcej).

Wynajem mieszkania przez obcokrajowca – wymogi formalne

Perspektywy podjęcia pracy lub studiów i migracja wojenna sprawiają, że coraz więcej osób z... (więcej).