Biznesowe inspiracje w Pomorskiem

Ostatnie miesiące pokazały nam jak szybko nasze życie może ulec zmianie. Biznesy, które, jak mogłoby się wydawać, świetnie się rozwijały i nie miały prawa ulec załamaniu, nieoczekiwanie straciły na znaczeniu przez brak klientów, ryzyko i ograniczenia nakładane przez rozprzestrzenianie się wirusa oraz zmianę priorytetów kupujących. Pojęcie świata jako globalnej wioski zyskało nowy wydźwięk, a wzajemna sieć zależności firm na całym świecie pokazała swoje ciemniejsze oblicze. Nagle okazało się, że tańsze produkty do tej pory sprowadzane z drugiego końca globu nie są już tak opłacalne. Co jeszcze zmieniło się w funkcjonowaniu firm? Oczywiście częściowe lub całkowite przejście na pracę zdalną oraz produkty i świadczenia, z których klienci znacznie chętniej korzystają online. Przyjrzyjmy się biznesom, których pozycja na rynku wzrosła oraz nowym, ciekawym pomysłom, które stanowią szansę na osiągnięcie prawdziwego sukcesu.

Wypożycz na remont i zarób!

Już w pierwszych tygodniach koronawirusowej kwarantanny odnotowano skokowy wzrost remontów. We własnych czterech kątach nagle zaczęliśmy spędzać więcej czasu niż kiedykolwiek i wielu z nas postanowiło zabrać się za długo odkładane odświeżenie wnętrz. Mało tego, nagle przypomnieliśmy sobie o pracach ogrodowych, a własny, zadbany kawałek zieleni stał się powodem do dumy. Na trendach tych zyskały przedsiębiorstwa sprzedające oraz wypożyczające sprzęt budowlany i ogrodniczy. Firmy takie jak gdański Arsenal czy Dakkar są liderami na trójmiejskim rynku, a Kurt Konig posiada kilka filii w województwie, również w Słupsku. Specjaliści zaznaczają jednak, że aby liczyć się w tej branży należy posiadać duże zaplecze sprzętowe oraz maszyny wysokiej jakości, a co za tym idzie duży kapitał na start.

Nie obejdziemy się bez aplikacji

W trakcie pandemii większość z nas po raz pierwszy sięgnęła po aplikacje wspomagające edukację, zdobywanie nowych umiejętności lub np. aktywność fizyczną. Brak alternatywy offline dał ostatecznie impuls nieprzekonanym. W marcu odnotowano 300% wzrost ściąganych aplikacji e-learningowych. Od lat kluczowymi branżami województwa pomorskiego są IT oraz sektor kreatywny, a wykształconych w tym kierunku nie brakuje. Nigdy wcześniej nie było bardziej sprzyjającego momentu na tworzenie i wprowadzanie na rynek tego typu rozwiązań.

Zgrany rynek

Od apek niedaleko do gier, choć pod kątem złożoności i pracy włożonej w proces tworzenia nie sposób ich ze sobą porównywać, bo największe produkcje pochłaniają miliony i zajmują lata. Według analizy Newzoo w 2020 roku gracze na świecie wydadzą blisko 160 mld dolarów, a trzy lata później już nawet 200 mld. Sprzedaż napędzają nowe generacje konsol Xbox i PlayStation. Jednak największe zyski dotyczą gier mobilnych, bo wzrost przychodów w tym sektorze w porównaniu z poprzednim rokiem prognozuje się na ponad 13%. Przykładami firm, które osiągnęły sukces na tym polu na rynku trójmiejskim są m.in. francuski Playsoft, który np. przerobił kultową grę Mortal Kombat na smartfony, gdyński Forever Entertainment wydający gry fantasy na konsole. Poza tym, kto nie myśli o tym aby zarabiać robiąc to, co lubi się najbardziej?

A po bułki to najlepiej iść do... internetu!

Bez względu na to, co chcesz sprzedawać, pandemia udowodniła, że rynkiem rządzi obecnie ecommerce czyli tzw. handel elektroniczny, a wszystko wskazuje na to, że zachowania konsumentów zmienią się na stałe. Ostatnie okres to nagły wzrost popularności branży spożywczej online, kosmetyków oraz produktów chemicznych i ochrony osobistej sprzedawanych za pośrednictwem Internetu. Do tej pory e-handel w branży spożywczej dotyczył przede wszystkim produktów rzadkich lub ciężkich, a jego głównym zadaniem miała być oszczędność czasu i wygoda. Dziś najważniejszym czynnikiem jest ograniczanie bezpośredniego kontaktu z innymi ludźmi. Może warto wziąć taką działalność pod uwagę?

Ekspresowy biznes

Na wzroście zapotrzebowania na e-zakupy zyskały usługi kurierskie. Oprócz międzynarodowych gigantów na Pomorzu działają także mniejsze firmy, oferujące przesyłki odbierane i dostarczane w obrębie tego samego miasta lub metropolii oraz dostosowane do współpracy z firmami. Przykładem takiego biznesu jest FS Kurier Miejski, działający m.in. w Trójmieście. Niezaprzeczalną zaletą założenia takiego przedsiębiorstwa jest transport towarów wyłącznie lokalnie. Klienci z kolei otrzymują usługę dopasowaną do ich potrzeb, a paczki nie są sortowane i wysyłane w dużych transzach, dzięki czemu maleje ryzyko ich uszkodzenia. Dostarczenie kwiatów, leków z apteki czy pakietu dokumentów w ciągu kilku godzin to typowe zlecenia. Nakłady finansowe niezbędne do założenia takiej firmy nie są wysokie, a popyt trwa.

Mimo trudnej sytuacji i kryzysu, pomysłów na biznes nie brak, a wśród nich przeważają te zdalne, wykorzystujące najnowsze technologie. Wielu inwestorów czeka, ponieważ najbliższe miesiące są niepewne. Jednak grunt to przewidzieć i przygotować się na różne scenariusze oraz dostrzec zapotrzebowanie i wykorzystać je.

ciekawe artykuły

Pomorze skazane na sukces

W odpowiedzi na kryzys na Białorusi w 2020 roku uruchomiono program Polska. Business Harbour,... (więcej).

Koszty życia studenta w Trójmieście

Co roku staramy się przybliżyć Wam koszty życia w Trójmieście. Jak nowy rok wypada... (więcej).

Wiosenne porządki. Poradnik dla początkujących.

Balkon zamieniony w schowek na sprzęt sportowy, zakupiony w nagłym przypływie fit-ambicji. Piwnica, do... (więcej).

Koszty życia rodziny z dzieckiem w Trójmieście

Marzy Ci się mieszkanie nad morzem? Nie jesteś jedyny! Wiele młodych rodzin z dziećmi... (więcej).