Dzieje się w Trójmieście 2019 – przegląd najważniejszych wydarzeń kulturalnych

Rozważasz przeprowadzkę do Trójmiasta lub przynajmniej odwiedzenie Pomorza w 2019 roku? Jeśli tak, a masz jeszcze nieco wątpliwości, być może rozwieje je lista najbliższych wydarzeń kulturalnych w aglomeracji? W tym roku będzie się działo!

Wydarzenia muzyczne i nie tylko

Trójmiasto jest dobrze znane z cyklicznych wydarzeń muzycznych z dodatkowymi atrakcjami. Już 23 lutego miłośnicy hip-hopu odwiedzą Hip Hop Festival 3Miasto 2019. Wiele dobrego czeka fanów muzyki w Trójmieście latem i nie chodzi wyłącznie o wypełniony zagranicznymi gwiazdami dobrze znany w całej Polsce Open’er Festival, który w 2019 roku odbędzie się w dniach 3-6 lipca. Również lipcu gdyńskie Studio Panika zorganizuje Festival Muzyki Elektronicznej. Gramy z Winyli. W połowie sierpnia tereny Stoczni Gdańskiej po raz kolejny zmienią się w wyjątkowe sceny koncertowe w ramach Soundrive Festival, gratka dla fanów muzyki alternatywnej w industrialnej przestrzeni z klubem B90 na czele. Wybierzmy się na chwilę poza Trójmiasto, pozostając jednak na Pomorzu. Ten wyjątek zrobimy dla kolejnego, trwającego przez całe lato Festiwalu Legend Rocka w Dolinie Charlotty, bo świetnie bawią się na nim zarówno młodzi, jak i osoby, które na koncerty dzisiejszych legend przyjeżdżały, gdy nie były one jeszcze legendami. Trójmiejski sezon wydarzeń muzycznych zakończy się w grudniu kolejną edycją festiwalu Metropolia Jest Okey, na którym znów zabrzmi rock, jazz i muzyka alternatywna.

Festival Opener
Opener Festival Gdynia
Festival Opener Gdynia

Kultura lokalna i globalna

Cykliczna impreza Globaltica World Cultures Festival udowadnia, że kultury etniczne z całego globu możemy w najlepszy sposób poznawać nie tylko dzięki podróżom. Dlatego w dniach 17-21 lipca warto odwiedzić Park Kolibki w Gdyni. Koncerty, kulinaria, pokazy sztuki i strojów, a także miasteczko społeczne to tylko niektóre atrakcje tego wyjątkowego wydarzenia. Dlatego planując wakacyjny przyjazd do Trójmiasta świetnie będzie wybrać właśnie drugą połowę lipca.

Z kolei jesienią – w dniach 15 -16 listopada odbędzie się 11 edycja Festiwalu Narracje. To wydarzenie skupia się na kulturze lokalnej. Uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z wyjątkowymi historiami związanymi z Gdańskiem – tym razem dzielnica Siedlce, w której znajdziemy architektoniczne relikty pochodzące od czasów średniowiecza po czasy współczesne.

Elektryków Podgląd

Gratka dla miłośników teatru

W Trójmieście nigdy nie nudzą się osoby zainteresowane teatrem. Na przełomie lipca i sierpnia tradycyjnie w Gdańsku już 23. edycja najlepszego w Europie Festiwalu Szekspirowskiego. Gdański Teatr Szekspirowski odwiedzą artyści i goście z całego świata. Ten wyjątkowy gmach warto odwiedzać na co dzień, podobnie jak inne trójmiejskie teatry, w których poziom zawsze jest bardzo wysoki. W lipcu tradycyjnie już odbędzie się także kolejny Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA. To ciekawe wydarzenie z punktu widzenia obcokrajowców nie znających języka polskiego.

Filmowe Trójmiasto

Na co mogą liczyć miłośnicy kina? 44. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni odbędzie się 16-21 września. Ale to oczywiście nie wszystko. Już 12 stycznia Gdyńskie Centrum Filmowej zorganizuje pokaz najlepszych filmów krótkometrażowych ze słynnego festiwalu Sundance Shorts 2018. Miłośnicy kina mogą przyjeżdżać do Trójmiasta w ciemno, praktycznie przez cały rok. Specjalne projekcje odbywają się regularnie w miejscach takich jak Klub Horyzont, Biblioteka Obłuże, DKF Kurort, wspomnianym Gdyńskim Centrum Filmowym i między innymi w kinach Helios. Latem, jak co roku, warto odwiedzić kolejną edycję Sopot Film Festival, która w 2019 roku odbędzie się w dniach 13 – 21 lipca.

Niezależnie od tego, kiedy planujesz podróż do Trójmiasta, koniecznie zapoznaj się z listą nadchodzących wydarzeń kulturalnych. W Trójmieście ciekawe imprezy odbywają się codziennie!

Fot. Anna Rezulak

ciekawe artykuły

Kwatery studenckie w czasie COVID-19

Nowy rok akademicki zbliża się wielkimi krokami. Ten sezon różni się jednak od poprzednich... (więcej).

COVID a nowy rok akademicki na Pomorzu

COVID-19 już od wielu miesięcy daje nam się we znaki i wszystko wskazuje na... (więcej).

Pomorskie stowarzyszenia i koła studenckie

Zbliża się nowy rok akademicki, a Ty zastanawiasz się co robić w czasie wolnym,... (więcej).

Serialowe Pomorze

Seriale to jedna z naszych ulubionych rozrywek. W ostatnich miesiącach, kiedy chcąc nie chcąc... (więcej).