Dzieje się w Trójmieście 2019 – przegląd najważniejszych wydarzeń kulturalnych

Rozważasz przeprowadzkę do Trójmiasta lub przynajmniej odwiedzenie Pomorza w 2019 roku? Jeśli tak, a masz jeszcze nieco wątpliwości, być może rozwieje je lista najbliższych wydarzeń kulturalnych w aglomeracji? W tym roku będzie się działo!

Wydarzenia muzyczne i nie tylko

Trójmiasto jest dobrze znane z cyklicznych wydarzeń muzycznych z dodatkowymi atrakcjami. Już 23 lutego miłośnicy hip-hopu odwiedzą Hip Hop Festival 3Miasto 2019. Wiele dobrego czeka fanów muzyki w Trójmieście latem i nie chodzi wyłącznie o wypełniony zagranicznymi gwiazdami dobrze znany w całej Polsce Open’er Festival, który w 2019 roku odbędzie się w dniach 3-6 lipca. Również lipcu gdyńskie Studio Panika zorganizuje Festival Muzyki Elektronicznej. Gramy z Winyli. W połowie sierpnia tereny Stoczni Gdańskiej po raz kolejny zmienią się w wyjątkowe sceny koncertowe w ramach Soundrive Festival, gratka dla fanów muzyki alternatywnej w industrialnej przestrzeni z klubem B90 na czele. Wybierzmy się na chwilę poza Trójmiasto, pozostając jednak na Pomorzu. Ten wyjątek zrobimy dla kolejnego, trwającego przez całe lato Festiwalu Legend Rocka w Dolinie Charlotty, bo świetnie bawią się na nim zarówno młodzi, jak i osoby, które na koncerty dzisiejszych legend przyjeżdżały, gdy nie były one jeszcze legendami. Trójmiejski sezon wydarzeń muzycznych zakończy się w grudniu kolejną edycją festiwalu Metropolia Jest Okey, na którym znów zabrzmi rock, jazz i muzyka alternatywna.

Festival Opener
Opener Festival Gdynia
Festival Opener Gdynia

Kultura lokalna i globalna

Cykliczna impreza Globaltica World Cultures Festival udowadnia, że kultury etniczne z całego globu możemy w najlepszy sposób poznawać nie tylko dzięki podróżom. Dlatego w dniach 17-21 lipca warto odwiedzić Park Kolibki w Gdyni. Koncerty, kulinaria, pokazy sztuki i strojów, a także miasteczko społeczne to tylko niektóre atrakcje tego wyjątkowego wydarzenia. Dlatego planując wakacyjny przyjazd do Trójmiasta świetnie będzie wybrać właśnie drugą połowę lipca.

Z kolei jesienią – w dniach 15 -16 listopada odbędzie się 11 edycja Festiwalu Narracje. To wydarzenie skupia się na kulturze lokalnej. Uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z wyjątkowymi historiami związanymi z Gdańskiem – tym razem dzielnica Siedlce, w której znajdziemy architektoniczne relikty pochodzące od czasów średniowiecza po czasy współczesne.

Elektryków Podgląd

Gratka dla miłośników teatru

W Trójmieście nigdy nie nudzą się osoby zainteresowane teatrem. Na przełomie lipca i sierpnia tradycyjnie w Gdańsku już 23. edycja najlepszego w Europie Festiwalu Szekspirowskiego. Gdański Teatr Szekspirowski odwiedzą artyści i goście z całego świata. Ten wyjątkowy gmach warto odwiedzać na co dzień, podobnie jak inne trójmiejskie teatry, w których poziom zawsze jest bardzo wysoki. W lipcu tradycyjnie już odbędzie się także kolejny Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA. To ciekawe wydarzenie z punktu widzenia obcokrajowców nie znających języka polskiego.

Filmowe Trójmiasto

Na co mogą liczyć miłośnicy kina? 44. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni odbędzie się 16-21 września. Ale to oczywiście nie wszystko. Już 12 stycznia Gdyńskie Centrum Filmowej zorganizuje pokaz najlepszych filmów krótkometrażowych ze słynnego festiwalu Sundance Shorts 2018. Miłośnicy kina mogą przyjeżdżać do Trójmiasta w ciemno, praktycznie przez cały rok. Specjalne projekcje odbywają się regularnie w miejscach takich jak Klub Horyzont, Biblioteka Obłuże, DKF Kurort, wspomnianym Gdyńskim Centrum Filmowym i między innymi w kinach Helios. Latem, jak co roku, warto odwiedzić kolejną edycję Sopot Film Festival, która w 2019 roku odbędzie się w dniach 13 – 21 lipca.

Niezależnie od tego, kiedy planujesz podróż do Trójmiasta, koniecznie zapoznaj się z listą nadchodzących wydarzeń kulturalnych. W Trójmieście ciekawe imprezy odbywają się codziennie!

Fot. Anna Rezulak

ciekawe artykuły

Podejmujesz pracę w Trójmieście? Sprawdź nasze porady, gdzie znaleźć odpowiednie lokum

Jeśli właśnie okazało się, że przeprowadzasz się do Trójmiasta, bo czeka na Ciebie wymarzona... (więcej).

Czy wiedziałeś, że województwo pomorskie plasuje się na 2 miejscu w Polsce pod względem przedsiębiorczości?

Województwo pomorskie to raj dla dużych firm, zwłaszcza reprezentujących innowacyjne sektory gospodarki. Okazuje się... (więcej).

Jak napisać CV, tak aby oczarować pomorskie firmy?

Praca na Pomorzu staje się interesującą perspektywą dla coraz większej liczby Polaków, jak również... (więcej).