Ekobazary – niezwykła akcja Uniwersytetu Gdańskiego

Trójmiasto nie może narzekać na brak zdolnych studentów. Również takich, którzy chcą stworzyć nową, pożyteczną tradycję. Kilka lat temu udało się tego dokonać grupie studentów z Uniwersytetu Gdańskiego, która podjęła inicjatywę Bo Ze Wsi skierowaną do lokalnej społeczności i okolicznych rolników. W ten sposób rozpoczęła się w Trójmieście moda na zdrową żywność, która coraz mocniej zakorzenia się w świadomości mieszkańców Gdańska, Gdyni i Sopotu. Od kilku lat podejmowane są  również inne inicjatywy związane z ekologią.

Historia trójmiejskich ekobazarów – Inicjatywa Bo Ze Wsi

Kilka lat temu studenci Uniwersytetu Gdańskiego należący do Koła Naukowego Strateg zdobyli tytuł Enactus Poland 2014 National Champion, zwyciężając ten prestiżowy konkurs na terenie Polski i kwalifikując się do mistrzostw świata. Ten międzynarodowy program polega na rywalizacji uczelnianych zespołów przygotowujących przedsięwzięcia związane ze społeczeństwem, biznesem i ekologią.  Zwycięstwo było możliwe, dzięki dwóm prowadzonym w tym czasie projektom. SLOW – Second Life Of Waste był przedsięwzięciem związanym z przetwórstwem odpadów. Drugi – Bo Ze Wsi – zapisał się na stałe w trójmiejskiej tradycji odpowiadając na potrzeby mieszkańców aglomeracji i lokalnych rolników.

Autorzy projektu Bo Ze Wsi dostrzegli, że lokalni wytwórcy niskoprzetworzonej, zdrowej żywności miewają problemy z jej sprzedażą. Studenci mieli jednocześnie na uwadze, że właśnie takie produkty stanowią element zdrowego i ekologicznego stylu życia. Postanowiono więc poszukać sposobu na sprzedaż i promocję niskoprzetworzonej żywności bez pośredników. W taki sposób powstał Bazar Bo Ze Wsi w Domu Zarazy w Gdańsku Oliwie, gdzie producenci jako wystawcy sprzedawali swoją żywność mieszkańcom.

Przedsięwzięcie okazało się sukcesem, a kolejne Bazary Bo Ze Wsi zaczęły powstawać między innymi w Hali Oliwii oraz Pomorskim Parku Naukowo Technologicznym w Gdyni. Imprezy początkowo odbywały się raz na 2 tygodnie, by z czasem zwiększyć swoją częstotliwość do dwóch dni w tygodniu.

Trend się przyjął!

Dziś wiemy, że studenci UG pozostawili w mieście znaczną spuściznę. Bazar Bo Ze Wsi ma się świetnie, a podobne inicjatywy na co raz szerszą skalę powstają na terenie całego Trójmiasta. Jednym z nich jest gdański Bazar Natury! odbywający się w Garnizonie Kultury w każdy czwartek i sobotę. W Trójmieście odbywają się także interesujące eventy kulinarne o charakterze cyklicznym. Z pewnością jednym z ciekawszych jest festiwal Smakuj Trójmiasto, który mieszkańcy odwiedzają od 2015 roku. Miał do tej pory wiele edycji tematycznych związanych między innymi z kuchnią regionalną, wegańską czy bożonarodzeniową. Miłośnicy ulicznego jedzenia spotykają się natomiast przy okazji wydarzenia Śniadanie na “trawie”.

Trójmiasto czeka na najzdolniejszych

Studiowanie w Trójmieście może być naprawdę ciekawe i owocne. Wspomniane zwycięstwo zespołu z Uniwersytetu Gdańskiego było dwunastym w historii konkursu. Najważniejsze, że powstała w ten sposób inicjatywa, która dobrze przysłużyła się lokalnym przedsiębiorcom, jak również spopularyzowała zdrową żywność wśród mieszkańców aglomeracji. To klasyczna sytuacja win-win, pokazująca dodatkowo, że Trójmiasto to miejsce niezwykłych i owocnych inicjatyw!

1
10
11

ciekawe artykuły

Pomorskie i praca w BSS (Business Services Sector)

Sektor BSS, czyli nowoczesnych usług dla biznesu, należy do najbardziej dynamicznych na Pomorzu. W... (więcej).

Praca w IT – zobacz gdzie znajdziesz ją w województwie pomorskim?

Rynek pracy rynkiem pracownika? Jeśli chodzi o województwo pomorskie i sektor IT wraz pokrewnymi... (więcej).

Praca w HR – sektor human resources w Pomorskiem

Branża HR z pewnością zalicza się do najbardziej przyszłościowych. Kandydaci mogą z powodzeniem poszukać... (więcej).

Technologiczne Pomorze – Gdańsk drugim miastem w Polsce pod względem ilości firm wykorzystujących AI!

Sztuczna inteligencja coraz mocniej oddziałuje na gospodarkę. W Polsce szczególnie na jej rozwój postawiono... (więcej).