Nietypowe kierunki studiów – sprawdź oferty edukacyjne uczelni publicznych w Trójmieście

Trójmiasto to naprawdę ciekawe miejsce do studiowania. Na 24 uczelniach oferujących około 275 kierunków co roku kształci się blisko 84 tysięcy studentów! Ich wybór nie jest przypadkowy. Tutejsze uczelnię pomagają w zdobyciu wykształcenia przydatnego na rynku pracy w tradycyjnych i nowoczesnych kierunkach, na przykład coraz popularniejszych IT, finansowych i usługowych.

Trójmiasto daje również szansę ukończenia nietypowych studiów, związanych z nadmorskim położeniem i nie tylko. To możliwość realizowania swojej pasji! Dziś przedstawiamy kilka trójmiejskich uczelni i ich nieszablonowe propozycje dla przyszłych studentów.

Uniwersytet Morski w Gdyni

Gdyński Uniwersytet Morski jest jedną z największych tego typu uczelni w Europie. Wyróżnia się między innymi posiadaniem dwóch okrętów oraz zakwaterowaniem w studenckich Domach Marynarza. Do ciekawych i nietypowych kierunków z pewnością możemy zaliczyć nawigację z różnymi specjalizacjami na Wydziale Nawigacji oraz technologie kosmiczne i satelitarne na Wydziale Elektrycznym. W sumie do wyboru jest 9 kierunków z 42 specjalizacjami, a także studia podyplomowe i doktoranckie.

Akademia Marynarki Wojennej

Również w Gdyni znajduje się Akademia Marynarki Wojennej. Uczelnia nie ogranicza się do szkolenia przyszłych wojskowych, bo studiowanie odbywa się również na profilu cywilnym. Jednym z interesujących najnowszych kierunków jest cyberbezpieczeństwo. Również na AMW możliwe jest studiowanie nawigacji. Prym wiodą kierunki techniczne, w tym automatyka i robotyka, mechatronika czy informatyka. Studenci mechatroniki mają szansę zdobyć zgodnie z profilem uczelni wykształcenie związane z pracami podwodnymi.

Zbrojownia ASP W Gdańsku
Zbrojownia ASP W Gdańsku
Zadaszone Patio Akademii Sztuk Pieknych W Gdańsku
Zadaszone Patio Akademii Sztuk Pieknych W Gdańsku

Uniwersytet Gdański

Uniwersytet Gdański to jedna z największych uczelni w kraju i największa na Pomorzu. Studenci preferujący zarówno nauki humanistyczne, jak i techniczne mają do wyboru bardzo szeroki wachlarz kierunków. Skupmy się na tych mniej oczywistych, a niezwykle interesujących. Do takich zalicza się między innymi kryminologia na Wydziale Prawa i Administracji. Co roku cieszy się ona ogromnym zainteresowaniem wśród kandydatów.

Prawdziwym hitem jest również unikatowa na tle Polski oceanografia, która szczególnie na UG jest niezwykle interesującym kierunkiem. Studenci mają między innymi możliwość kształcenia się na statku naukowo-badawczym OCEANOGRAF, zaliczanym do najnowocześniejszych na świecie. To szansa na zdobycie niezwykłego i ciekawego zawodu. Dużym powodzeniem cieszą się studia skandynawskie. Na UG można je odbyć na naprawdę wysokim poziomie, by następnie znaleźć zatrudnienie w jednej ze skandynawskich film, których nie brakuje w Trójmieście. Znajomość jednego z tych języków to ogromny atut na współczesnym rynku pracy.

Politechnika Gdańska

Na jakie kierunki mogą aplikować potencjalni studenci Politechniki Gdańskiej? Ciekawą opcją dla przyszłych inżynierów jest oceanotechnika. Na tym kierunku można poznać między innymi tajniki budowy statków lub eksploatacji złóż morskich. Nadmorskie położenie uczelni jest niezwykłym atutem. Bardzo przyszłościowym kierunkiem są technologie nośników energii. Z kolei we współpracy z innymi pomorskim uczelniami technicznymi istnieje możliwość studiowania na kierunku technologie kosmiczne i satelitarne. PG to według rankingów najlepsza uczelnia w województwie. Interesującą opcję stanowi możliwość nauki języka chińskiego dostępną w ramach lektoratów.

Gdański Uniwersytet Medyczny

Wspominając o najważniejszych pomorskich uczelniach trudno pominąć Gdański Uniwersytet Medyczny. Z jakiego powodu, oprócz wysokiego poziomu, warto rozważyć studia na tej uczelni? Oczywiście ze względu na nieszablonowe kierunki. Ciekawe opcje stwarza między innymi Uniwersyteckie Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej. Ogromną popularnością cieszą się także studia na specjalizacji lekarsko-dentystycznej.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat studiowania na Pomorzu? Obejrzyj wizytówki tutejszych uczelni i poznaj interesujące kierunki, które region może Ci zaoferować!

Gmach główny Politechniki Gdańskiej
Gmach główny Politechniki Gdańskiej
Biblioteka Główna Uniwersytetu Gdańskiego Fot. Dominik Werner KFP
Biblioteka Główna Uniwersytetu Gdańskiego Fot. Dominik Werner KFP

ciekawe artykuły

Słońce, woda, piasek… ale nie tylko. Gdzie jeszcze warto spędzić weekend nad morzem?

Kiedy myślimy o polskim morzu, to w pierwszej kolejności widzimy oczami wyobraźni najbardziej znane... (więcej).

W walce z plastikiem – innowacyjne tworzywo opracowane przez pracowników PG

Ekologia to ważne zagadnienie, które dotyczy każdego z nas. Wszyscy jesteśmy odpowiedzialny za stan... (więcej).

Pokaż Trójmiasto obcojęzycznym znajomym! Atrakcje dla zagranicznych gości

Gdy do Trójmiasta przyjeżdżają nasi znajomi z zagranicy czujemy się zobowiązani, by pokazać im najciekawsze... (więcej).

Pomorskie i praca w BSS (Business Services Sector)

Sektor BSS, czyli nowoczesnych usług dla biznesu, należy do najbardziej dynamicznych na Pomorzu. W... (więcej).