Czy istnieją sytuacje, kiedy mogę zatrudnić cudzoziemca spoza UE, EOG lub Szwajcarii bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę?

W poprzednim artykule pisaliśmy o tym jakich formalności należy dopełnić, aby powierzyć pracę na terytorium Polski cudzoziemcowi niebędącemu obywatelem UE, EOG lub Szwajcarii. Czy istnieją sytuacje kiedy wspomniane reguły nie obowiązują? Jeśli chcesz dowiedzieć się w jakich okolicznościach możesz zatrudnić cudzoziemca spoza obszaru UE, EOG lub Szwajcarii bez konieczności posiadania przez niego zezwolenia na pracę przeczytaj kolejny artykuł przewodnika Legalizacja pobytu i zatrudnienia cudzoziemców w Polsce.

LEGALNA PRACA NA TERYTORIUL POLSKI

FAQ#19
Czy istnieją sytuacje, kiedy mogę zatrudnić cudzoziemca spoza obszaru UE, EOG lub Szwajcarii bez konieczności posiadania przez niego zezwolenia na pracę?


Zgodnie z ogólną zasadą, aby móc zatrudnić cudzoziemca spoza obszaru UE, EOG lub Szwajcarii w Polsce, pracodawca powinien uzyskać dla tej osoby zezwolenie na pracę lub wystawić i zarejestrować oświadczenie o powierzeniu pracy cudzoziemcowi. Możliwe jest również zatrudnienie cudzoziemca, który otrzymał zezwolenie na pobyt i pracę w Polsce. Od zasady tej istnieje jednak grupa wyjątków.

Pracodawca może zatrudnić cudzoziemca będącego obywatelem państwa spoza obszaru UE, EOG lub Szwajcarii bez konieczności uzyskania dla niego zezwolenia na pracę wtedy, gdy cudzoziemiec posiada:

  • status uchodźcy,
  • ochronę uzupełniającą,
  • zezwolenie na pobyt stały,
  • zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej,
  • zgodę na pobyt tolerowany,
  • ważną Kartę Polaka,
  • korzysta z ochrony czasowej lub humanitarnej,
  • jest ofiarą handlu ludźmi,
  • ubiega się o udzielenie ochrony międzynarodowej i posiada ważne zaświadczenie wydane przez Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców,
  • jest uprawniony na mocy Układu ustanawiającego stowarzyszenie między Europejską Wspólnotą Gospodarczą a Turcją.

Z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę zwolnieni są również:

  • małżonek obywatela polskiego posiadający zezwolenie na pobyt czasowy na terytorium Polski udzielone w związku z zawarciem małżeństwa,
  • studenci studiów stacjonarnych lub stacjonarnych studiów doktoranckich,
  • absolwenci polskich szkół średnich oraz stacjonarnych studiów wyższych stacjonarnych studiów doktoranckich,
  • nauczyciele języków obcych, wykonującym pracę w przedszkolach, szkołach, placówkach, ośrodkach, zakładach kształcenia nauczycieli lub kolegiach,
  • sportowcy wykonujący do 30 dni w roku kalendarzowym pracę dla podmiotu mającego siedzibę na terytorium Polski w związku z zawodami sportowymi,
  • cudzoziemcy, którzy złożyli w terminie kompletny wniosek o udzielenie (również w przypadku udzielenia kolejnego) zezwolenia na pobyt czasowy, jeśli bezpośrednio przed złożeniem wniosku mieli prawo do pracy bez zezwolenia.

Masz więcej pytań na temat legalizacji swojego pobytu w Polsce?


Kwestie związane z legalizacją zatrudnienia i pobytu cudzoziemców w Polsce wciąż budzą wiele wątpliwości – zarówno wśród pracodawców, jak i wśród zagranicznych pracowników. Aby ułatwić Państwu poruszanie się wśród ustawowych regulacji zespół Invest in Pomerania we współpracy ze specjalistami z Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego stworzył publikację zawierającą zestawienie najczęściej pojawiających się pytań dotyczących procedury ubiegania się o zezwolenie na pobyt i pracę w Polsce. Mamy głęboką nadzieję, że opracowanie sprawi, że proces legalizacji pobytu i zatrudnienia cudzoziemców w naszym regionie będzie przebiegał sprawniej. Zapraszamy do lektury całego przewodnika. Jeśli chcesz dowiedzieś się więcej o kompleksowym wsparciu inwestycyjnym oferowanym przez inicjatywę Invest in Pomerania odwiedź stronę internetową investinpomerania.pl.

ciekawe artykuły

Pomorskie Przyjazne Rodzicom: Współczesne ojcostwo. Elastyczne możliwości.

Rola ojca w życiu dziecka jest ważniejsza niż jeszcze niedawno powszechnie się przyjmowało. Społeczne... (więcej).

Pomorskie Przyjazne Rodzicom: atrakcje dla dzieci na Pomorzu

Województwo pomorskie jest jedną z ciekawszych destynacji turystycznych dla rodzin z dziećmi. Plaża i... (więcej).

Pomorskie Przyjazne Rodzicom: prawa matki na rynku pracy

W dzisiejszych czasach wiele kobiet decyduje się na kontynuowanie kariery zawodowej po urodzeniu dziecka.... (więcej).

Pomorskie Przyjazne Rodzicom

Pomorskie oferuje znacznie więcej niż jedynie rozrywki zorientowane na turystów – region jest też... (więcej).