Sopot najbardziej obywatelskim miastem w Polsce! Dowiedz się więcej i sprawdź czemu wyprzedził Warszawę

Według prestiżowego rankingu EUROPOLIS 2018 tworzonego przez Fundację Schumana, Sopot jest najbardziej obywatelskim miastem w Polsce! Po raz pierwszy, odkąd tworzony jest ranking Warszawa została zepchnięta z pierwszego miejsca. Jak powstaje ranking i co oznacza wysoka pozycja Sopotu w odniesieniu do całego kraju i dla Trójmiasta?

EUROPOLIS 2018 – co oznacza pozycja Sopotu?

Ranking EURPOLIS 2018 objął swoim zasięgiem wszystkie 66 polskich miast na prawach powiatu. W tym towarzystwie zwycięski Sopot jest co ciekawe najmniejszy. Zasada tworzenia rankingu jest prosta. Powstaje on w oparciu o twarde dane na podstawie mierników zaliczanych do 5 subindeksów:

  • bierną i czynną aktywność wyborczą,
  • udział w organizacjach publicznych,
  • zaangażowanie w życie publiczne,
  • rozpowszechnienie postaw obywatelskich,
  • otwarcie miasta na obywateli.

Każdy z subindeksów przyjmuje wartość punktową z przedziału 0-100, zaś ostateczny wynik miasta stanowi średnią 5 wartości. Zwycięstwo Sopotu z indeksem 62,88 okazuje się dość wyraźne. Drugie miejsce zajęła Warszawa (54,56 pkt), a trzecie Rzeszów (50,09). Na uwagę zasługuje wysoka pozycja sąsiedniej Gdyni, która uzyskała wskaźnik 45,89 pkt, zajmując ósme miejsce. Każde miasto może otwierać się na obywateli i być przez nich współtworzone w nieco inny sposób. Co wyróżniło Sopot na mapie Polski?

Lider w kwestii budżetu partycypacyjnego

Sopot zajął wysoką pozycję we wszystkich pięciu kategoriach. W przypadku aktywności wyborczej mieszkańców oraz ich udziału w organizacjach publicznych, miasto zajęło odpowiednio piątą i ósmą pozycję. Z kolei w rankingu zaangażowania w życie publiczne Sopot uplasował się na pierwszym miejscu, nieznacznie wyprzedzając Świnoujście. Mieszkańcy miasta najaktywniej w Polsce uczestniczą w zgromadzeniach publicznych i bardzo chętnie wysyłają zapytana o informację publiczną. Jednocześnie aż 24% spośród nich deklarowało aktywność na rzecz społeczności lokalnej w ostatnich trzech latach. W praktyce oznacza to, że Sopot jako część Trójmiasta to ostoja ludzi niezależnych i aktywnych w sferze publicznej.

Z raportu wynika również, że ponad połowa mieszkańców Sopotu wykonuje pracę charytatywną, zaś aż 90% ufa policji, co oznacza że uważają swoje miasto za bezpieczne. Również w Sopocie odsetek przekazanych darowizn z tytułu 1% podatku jest najwyższy. Dzięki temu Sopot zyskał pierwsze miejsce pod względem rozpowszechnienia postaw obywatelskich, które są w Polsce słabo rozwinięte na tle innych krajów Europy. Wyniki świadczą o tym, że w tej części Trójmiasta istnieje wysoki kapitał społeczny.

Lider w budżecie partycypacyjnym i obywatelskie Trójmiasto

Ostatnia kategoria, czyli otwarcie miast na obywateli doskonale pokazuje, jak dobrym miejscem do życia jest Trójmiasto. Pierwsze miejsce zajęła tu Gdynia, która okazała się bezsprzecznym liderem, jeśli chodzi o konsultacje społeczne.  Tuż za nią uplasował się Sopot, którego mieszkańcy mogą korzystać z największego w kraju budżetu partycypacyjnego,  wynoszącego aż 5,3% wydatków miasta, w tym ponad 8% wszystkich wydatków inwestycyjnych!  Sopocianie zadecydowali między innymi o przeznaczeniu miliona złotych na całodobowe pogotowie ratunkowe, a także sprzątanie okolicznych lasów i ustawienie nowych koszy na śmieci, by móc przyjemniej korzystać z rekreacji. W budżecie znalazło się ponadto miejsce dla lokalnych inwestycji prowadzonych w dzielnicach.

W rankingu EUROPOLIS 2018 znalazły się 4 pomorskie miasta, poza świetnymi wynikami Sopotu i Gdyni znalazły się tam również Słupsk (32 miejsce) oraz Gdańsk (41 miejsce). Wyniki rankingu świadczą o tym, że w Trójmieście nie brakuje ludzi aktywnych publicznie, myślących niezależnie i tworzących wysoki kapitał społeczny. Takim postawom sprzyjają również lokalne władze.

Port w Gdyni
Stare Miasto W Gdańsku

ciekawe artykuły

5 propozycji na spędzanie czasu w Sopocie – przez cały rok!

Mówimy „Sopot”, myślimy – molo. Najdłuższe molo w Europie stało się symbolem tego miasta... (więcej).

Wolontariat w Trójmieście – niezwykłe fundacje, które pomagają słabszym

Wolontariat to słowo, które większości osób kojarzy się z wykonywaniem pracy za darmo. Idea... (więcej).

5 powodów, dzięki którym Pomorskie jest takie wyjątkowe

Pomorze jest wyjątkowe – każdy się z tym zgodzi. Trójmiasto i inne nadmorskie miejscowości... (więcej).

Najpiękniejsze zabytki Gdańska

Gdańsk to prawdopodobnie najczęściej odwiedzane przez turystów miasto Pomorza, zarówno przez polskich, jak i... (więcej).