Technologiczne Pomorze – Gdańsk drugim miastem w Polsce pod względem ilości firm wykorzystujących AI!

Sztuczna inteligencja coraz mocniej oddziałuje na gospodarkę. W Polsce szczególnie na jej rozwój postawiono na Pomorzu. W niedawnym raporcie Digital Poland, Trójmiasto zajęło drugie miejsce pod względem liczby przedsiębiorstw korzystających z AI w swoich produktach i usługach. Aż 11% rodzimych firm korzystających ze sztucznej inteligencji pochodzi właśnie z Trójmiasta.

Czym dokładnie jest AI? W jaki sposób ciekawie wykorzystano sztuczną inteligencję w sopockiej firmie NIightnin i innych pionierskich przedsiębiorstwach? Jaka przyszłość stoi przed branżą i zatrudnionymi w niej specjalistami?

Czym jest AI?

AI, inaczej sztuczna inteligencja, to dział nauki oparty przede wszystkim na logice i informatyce, którego zadaniem jest tworzenie inteligentnych modeli zachowań i programów komputerowych, służących do przeprowadzania takich symulacji. System oparty na AI potrafi prawidłowo interpretować dane zewnętrzne i na ich podstawie uczyć się wykorzystywania tej wiedzy w celu wykonywania określonych zadań. Obecnie sztuczna inteligencja ma wiele gałęzi i zastosowań. Należą do nich zagadnienia, takie jak rozpoznawanie mowy, rozpoznawanie obrazów, tworzenie sieci neuronowych, maszynowe tłumaczenie tekstów, programowanie maszyn czy tworzenie inteligentnych interfejsów. AI ma coraz większe znaczenie w gospodarce.

Nlightnin Production – jeden z liderów w kwestii wykorzystania AI

W ostatnim czasie jednym z ciekawszych przedsięwzięć związanych z AI nie tylko na Pomorzu jest projekt zrealizowany przez firmę Nlightnin Production z Sopotu. System NlightVR™ to narzędzie wspierające leczenie nowotworów poprzez wykorzystanie sztucznej inteligencji. AI zbiera ogromną ilość danych z organizmu pacjenta, a ich analiza pozwala na wywołanie odpowiedniej reakcji zwrotnej przez układ immunologiczny. Terapia stanowi uzupełnienie leczenia farmakologicznego. Bez sztucznej inteligencji takie podejście nie byłoby możliwe.

Projekty prowadzone w Voicelab

Ciekawe projekty związane z AI prowadzi na Pomorzu firma VoiceLab. Sztuczną inteligencję wykorzystuje się tu do rozpoznawania i rozumienia mowy oraz do biometrii głosowej. Przetwarzanie mowy na tekst to proces odbywający się w 4 krokach: digitalizacji, przetwarzaniu sygnału, rozpoznawaniu fonemów oraz ich inteligentnym łączeniu w słowa. Virtual Intelligent Assistant to rozwiązanie sprawdzające się między innymi w infoliniach, gdzie skraca czas oczekiwania i pozwala na rozwiązywanie niektórych problemów na podstawie rozpoznania intencji dzwoniącego. Convertational Intelligence rozpoznaje mowę i w czasie rzeczywistym dokonuje transkrypcji rozmowy na tekst. Biometric to z kolei rozwiązanie służące do weryfikacji tożsamości na podstawie głosu. Bez rozwoju AI takie usługi nie mogłaby istnieć!

SentiOne – prace nad automatyzacją obsługi klienta

Ze sztucznej inteligencji z powodzeniem korzysta również trójmiejska firma SentiOne, która stworzyła między innymi platformę służącą do automatyzacji obsługi klienta. Jedną z innowacji jest stosowanie botów usprawniających komunikację. W przedsiębiorstwie pracuje się aktualnie nad narzędziami, które w czasie rzeczywistym wykrywają między innymi treści niebezpieczne dla produktu lub marki. Inny ciekawy projekt to mechanizm automatycznego generowania raportów na podstawie opinii klientów pojawiających się w sieci.

Przyszłość AI na Pomorzu

Nie ulega wątpliwości, że AI stanowi przyszłość informatyki. Połowa ekspertów uważa, że za dwie lub trzy dekady możliwe będzie stworzenie sztucznej inteligencji przerastającej człowieka. Już obecnie sztuczna inteligencja potrafi na podstawie analizy dzieł sztuki malować renesansowe obrazy, czy komponować klasyczne utwory muzyczne. Komputery pokonują szachowych mistrzów.

Śmiałe prognozy mówią o tym, że bez znajomości zagadnień związanych ze sztuczną inteligencją w ciągu kilku następnych lat trudno będzie znaleźć pracę w IT. Nawet jeśli szacunki są nieco wyolbrzymione, z pewnością czeka nas technologiczny przełom. Województwo pomorskie stoi na dość uprzywilejowanej pozycji. Studenci tutejszych uczelni, zwłaszcza Politechniki Gdańskiej – największej technicznej uczelni w północnej Polsce, uczą się na co dzień zagadnień związanych ze sztuczną inteligencją. Najciekawsze przedsięwzięcia odbywają się między innymi w Laboratorium Zanurzonej Wizualizacji Przestrzennej, Kole naukowym Gradient, Klubie AI Bay i Letniej Szkole Deep Learning, która jest projektem międzynarodowym.

Przykłady firm Nlightnin Production, VoiceLab oraz SentiOne udowadniają, że w Polsce i na Pomorzu mogą powstawać technologie o znaczeniu globalnym, wykorzystujące najnowszą wiedzę związaną ze sztuczną inteligencją.

ciekawe artykuły

Pomorze jednym z największych ośrodków akademickich w Polsce

Najbliższe tygodnie to czas, w którym absolwenci szkół średnich będą musieli zadecydować o wyborze... (więcej).

Pomorskie Przyjazne Rodzicom: Współczesne ojcostwo. Elastyczne możliwości.

Rola ojca w życiu dziecka jest ważniejsza niż jeszcze niedawno powszechnie się przyjmowało. Społeczne... (więcej).

Pomorskie Przyjazne Rodzicom: atrakcje dla dzieci na Pomorzu

Województwo pomorskie jest jedną z ciekawszych destynacji turystycznych dla rodzin z dziećmi. Plaża i... (więcej).

Pomorskie Przyjazne Rodzicom: prawa matki na rynku pracy

W dzisiejszych czasach wiele kobiet decyduje się na kontynuowanie kariery zawodowej po urodzeniu dziecka.... (więcej).