Co wpływa na atrakcyjność trójmiejskich uczelni?

Na polskich uczelniach studiuje coraz więcej studentów z zagranicy. W roku akademickim 2020/2021 jest to już 85 000 osób. Duża część z nich wybiera trójmiejskie uczelnie, które przyciągają atrakcyjnymi kierunkami studiów, doskonałą bazą badawczą i wyjątkową lokalizacją.

Studiowanie w Polsce coraz bardziej popularne

Dla większości z nas tegoroczne święta Bożego Narodzenia będą zupełnie inne od wszystkich dotychczasowych. Wiele świątecznych planów, tradycji i zwyczajów trzeba będzie zweryfikować. Przede wszystkim Wigilia nie będzie tak liczna jak dotychczas. Wiele polskich rodzin celebrowało tę wspólną świąteczną kolację w gronie kilkunastu czasem nawet kilkudziesięciu osób. W tym roku liczba ta musi zostać ograniczona, o co od połowy listopada apelują rządzący. Według rządowego planu „100 dni Solidarności” w święta przy wspólnym stole zasiąść mogą tylko domownicy oraz 5 gości. Oznacza to znaczące ograniczenie tradycyjnych, rodzinnych spotkań. Rządzący, lekarze i epidemiolodzy namawiają również, aby w te święta ograniczyć przemieszczanie się. Zaleca się abyśmy spędzili Boże Narodzenie w gronie domowników i wstrzymali się od podróży z jednego krańca Polski na drugi. Dla wielu jest to trudne do zaakceptowania, w szczególności dla tych, którzy mieszkają z dala od rodziny. Jednocześnie większość z nas doskonale rozumie, że od naszego zachowania w okresie świątecznym, zależy sytuacja epidemiczna w styczniu i w dalszej części nowego roku.

W ubiegłym roku akademickim na polskich uczelniach studiowało łącznie 1,2 mln osób, z czego 82 tysiące, a więc aż 6,8% stanowili studenci z zagranicy (https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C84586%2Cgus-w-ub-roku-akademickim-w-polsce-studiowalo-ponad-82-tys-cudzoziemcow.html). W tym roku akademickim, jak podaje GUS, w Polsce studiuje aż 85 000 obcokrajowców. To imponująca liczba, szczególnie gdy weźmiemy pod uwagę tempo wzrostu zainteresowania polskimi uczelniami. Dziesięć lat temu w Polsce studiowało tylko nieco ponad 8 tysięcy obcokrajowców. Dziesięciokrotny wzrost liczby zagranicznych studentów w ciągu ostatniej dekady to ogromny sukces polskich uczelni. Ten rosnący trend świadczy o atrakcyjności naszych uniwersytetów i ich rosnącym prestiżu w świecie nauki. 

Wśród obcokrajowców przyjeżdżających na studia do Polski największą grupę stanowią studenci z Europy, stanowią oni około 60% wszystkich zagranicznych alumnów na Polskich uczelniach. Najwięcej osób pochodzi z Ukrainy, Białorusi, Hiszpanii i Turcji, natomiast polskie uczelnie kształcą również sporą grupę studentów z Azji, przede wszystkim Indii, Chin, Kazachstanu i Azerbejdżanu. Studenci przyjeżdżają do Polski przede wszystkim w ramach europejskiego programu wymiany studenckiej Erasmus+, który umożliwia wyjazd na zagraniczną uczelnię w ramach UE na okres do jednego roku. W przypadku studentów spoza Unii, istotnym wsparciem jest polski program współpracy i wymiany narodowej NAWA, który pomaga w organizacji wyjazdu na studia do Polski. Studenci otrzymają wsparcie także po przyjeździe do kraju. Na każdej uczelni istnieje specjalna jednostka, która zajmuje się obsługą zagranicznych studentów i organizacje studenckie pomagające przybyłym do kraju alumnom. Dużą pomocą są także międzynarodowe organizacje studenckie takie jak:

Pomorskie uczelnie otwarte na obcokrajowców

Jakie kierunki najczęściej wybierają nasi zagraniczni alumni? Największym zainteresowaniem wśród naszych gości cieszą się kierunki studiów takie jak: nauki telekomunikacyjne (42 tys.), biznes, administracja i prawo (24 tys.), nauki społeczne, dziennikarstwo, informacja (12 tys.), zdrowie i opieka społeczna (prawie 11 tys.).  (https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C84586%2Cgus-w-ub-roku-akademickim-w-polsce-studiowalo-ponad-82-tys-cudzoziemcow.html).

 

W czołówce najczęściej wybieranych przez studentów z zagranicy uczelni znajdują się Uniwersytet Warszawski oraz Uniwersytet Jagielloński, ale także pomorskie uczelnie notują stale rosnące zainteresowanie wśród obcokrajowców. Oferta szkół wyższych na Pomorzu jest bardzo szeroka. Najchętniej wybieraną lokalizacją jest bezsprzecznie Trójmiasto. W Gdańsku, Gdyni i Sopocie zagraniczni studenci mogą wybierać spośród kilkunastu uczelni publicznych i prywatnych. Szczególnie popularne są kierunki medyczne na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, coraz więcej obcokrajowców wybiera także kierunki techniczne, w szczególności informatykę na Politechnice Gdańskiej.

Politechnika cieszy się ogromną popularnością wśród obcokrajowców. Skąd tak duże zainteresowanie naszą lokalną techniczną uczelnią? PG to nie tylko najstarsza politechnika w kraju, lecz także jedna z dziesięciu polskich placówek naukowych ze statutem uczelni badawczej i jednocześnie  najwyżej sklasyfikowana uczelnia techniczna w Polsce. Obecnie na PG istnieją 4 Centra Badawcze: Centrum Bio-Tech-Med, Centrum Eko-Tech, Centrum Materiałów Przyszłości, Centrum Technologii Cyfrowych. Status uczelni badawczej daje studentom i wykładowcom PG nowe możliwości rozwoju, sprzyja także promocji ich projektów badawczych w Polsce i na świecie. Studiując na Politechniki Gdańskiej alumni zdobywają nie tylko teoretyczną wiedzę i naukowe tytuły, uczą się także jak tworzyć i wdrażać innowacyjne rozwiązania w zakresie tak istotnych i przyszłościowych dziedzin jak bezpieczeństwo, technologie cyfrowe, ochrony klimatu oraz pozyskiwanie i konwersja energii. Jako uczelnia techniczna PG ma także duże znaczenie w tworzeniu startupów, m.in. z zakresu sztucznej inteligencji lub IOT (Internetu rzeczy).

Jednak nie tylko miłośnicy nauk ścisłych znajdą dla siebie miejsce w Trójmieście. Uniwersytet Gdański to jeden z najbardziej cenionych uniwersytetów humanistycznych w kraju. Od wielu lat utrzymuje się w czołówce najlepszych polskich uczelni. W top 10 najbardziej obleganych kierunków na UG znajdują się przede wszystkim (w kolejności zgodnej z liczbą kandydatów na jedno miejsce w roku akademickim 2020/2021): kryminologia, filologia angielska, zarządzanie instytucjami artystycznymi, psychologia i skandynawistyka. Popularności i prestiżu Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego nikt nie śmiałby poddawać w wątpliwość. Studiuje tu ponad 6000 osób. Uczelnia oferuje kierunki takie jak: analityka medyczna, farmacja, fizjoterapia, kierunek lekarski, lekarsko-dentystyczny, psychologia zdrowia. Największą popularnością cieszą się kierunki lekarski, lekarsko-dentystyczny, farmacja i analityka medyczna. Co istotne, na wielu popularnych kierunkach zajęcia prowadzone są w całości w języku angielskim. Po angielsku można studiować farmację, pielęgniarstwo oraz medycynę.

W Gdyni działają jedyne w Polsce uczelnie wyższe kształcące w zawodach związanych z morzem – Uniwersytet Morski i Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte. UMG kształci oficerów floty handlowej oraz kadry inżynierskie i menedżerskie dla gospodarki morskiej i regionu nadmorskiego. Popularne kierunki to informatyka, innowacyjna gospodarka, a także mechanika i budowa maszyn, elektrotechnika. Wśród 66 cudzoziemców studiujących na Uniwersytecie, 36 wybrało specjalizację morską. W Akademii Marynarki Wojennej mogą kształcić się zarówno studenci cywilni i wojskowi. W przypadku studiów cywilnych do wyboru jest m.in. nawigacja, automatyka i robotyka, mechatronika, bezpieczeństwo narodowe, bezpieczeństwo wewnętrzne, systemy informacyjne w bezpieczeństwie, bezpieczeństwo morskie państwa, technologie kosmiczne i satelitarne, stosunki międzynarodowe, pedagogika oraz studia marynistyczne. Studenci wojskowi kształcą się zaś na kierunkach nawigacja, informatyka, mechatronika, mechanika i budowa maszyn.

Studiowanie w Trójmieście ma wiele zalet. Gdańsk, Gdynia i Sopot posiadają doskonałą bazę akademicką, wykwalifikowaną kadrę i nowoczesne centra badawcze. Nie mniej ważne dla studentów z zagranicy i z Polski są szerokie perspektywy zatrudnienia. Łatwość znalezienia pracy w wymarzonym zawodzie jest jednym z głównych czynników wpływających na to, że tak wielu młodych ludzi decyduje się podjąć studia właśnie nad Bałtykiem, gdzie swoje siedziby mają największe firmy sektora IT i BSS. Dynamicznie rozwijające się Trójmiasto to morze możliwości dla studentów!

ciekawe artykuły

Pomorze jednym z największych ośrodków akademickich w Polsce

Najbliższe tygodnie to czas, w którym absolwenci szkół średnich będą musieli zadecydować o wyborze... (więcej).

Wynajem mieszkania przez obcokrajowca – wymogi formalne

Perspektywy podjęcia pracy lub studiów i migracja wojenna sprawiają, że coraz więcej osób z... (więcej).

Pomorze skazane na sukces

W odpowiedzi na kryzys na Białorusi w 2020 roku uruchomiono program Polska. Business Harbour,... (więcej).

Koszty życia studenta w Trójmieście

Co roku staramy się przybliżyć Wam koszty życia w Trójmieście. Jak nowy rok wypada... (więcej).