Gdzie zjeść najlepszą rybę na Pomorzu?

Statystyczny Polak zjada rocznie ponad 12 kg ryb i owoców morza. Do europejskich rekordzistów: Norwegów i Portugalczyków jedzących po 50 kg na osobę, jeszcze nam daleko, ale spożycie ryb w Polsce z roku na rok wzrasta. To bardzo pozytywny trend, ponieważ ryby to samo zdrowie, są bogate m.in. w kwasy Omega-3, witaminę D, selen, jod, są także  źródłem białka. Sądząc po kolejkach ustawiających się latem w nadbałtyckich smażalniach, dużą część rocznego „przydziału” spożywamy właśnie podczas wakacji. Lokali serwujących ryby jest na Pomorzu bez liku, a ich menu jest zazwyczaj bardzo zbliżone. Pojawia się więc pytanie: jak znaleźć najlepszą rybę w okolicy?

Ryba wpływa na Pomorze

Zacznijmy od podstaw. Zanim zaczniemy poszukiwania najlepszej rybnej restauracji na Pomorzu, trzeba wiedzieć, na jaki gatunek ryby mamy ochotę. Do tych najpopularniejszych w naszym kraju należą: łosoś, śledź, dorsz, makrela i tuńczyk, ale pomorskie restauracje i smażalnie oferują także wiele innych, mniej typowych gatunków, których warto spróbować, będąc nad morzem. Znacie smak piotrosza, groupera, karbonela czy kulbina? Znajdziecie je w tutejszych restauracjach!

 

Jeśli marzy wam się ryba „prosto z kutra”, to koniecznie sprawdźcie okresy ochronne konkretnych gatunków – w trakcie trwania takiego okresu nie dostaniecie świeżej ryby, a jedynie mrożoną lub pochodzącą z łowisk dalekomorskich. W te wakacje nie zjemy na przykład bałtyckiego dorsza, ponieważ jego okres ochronny trwa od początku maja do końca sierpnia. Z kolei łososie są chronione między połową września i końcem grudnia, a turboty od początku czerwca do końca lipca.

 

Kiedy już przemyślimy kwestię gatunku i upewnimy się, że jest w tej chwili dostępny, będzie nam nieco łatwiej wybrać lokal. W naszej subiektywnej ocenie warto sprawdzić te adresy:

 

  • Bulaj al. F. Mamuszki 22, Sopot

Sopocka restauracja, która świetnie radzi sobie na rynku od lat i ma wielu stałych gości. To miejsce, w którym zawsze można liczyć na dobrą rybę i wino, a z restauracji możemy wyjść wprost na plażę. Uwaga! Miłą obsługę warto zapytać, co danego dnia dostaniemy „spod lady” – to często jest największa gratka!

 

  • Tawerna Orłowska ul. Orłowska 3, Gdynia

Piękny taras przy plaży, z którego roztacza się wspaniały widok na Bałtyk i orłowskie molo – to z pewnością mocny, ale nie jedyny atut tego miejsca. Obok restauracji, u ujścia rzeki Kaczej, mieści się niewielka Przystań Rybaków. To właśnie z tego miejsca, prosto z sieci, na stoły tawerny trafiają świeżo złowione turboty, dorsze, flądry, śledzie i łososie. Restauracja może się też pochwalić własną wędzarnią!

 

  • Przetwórnia ul. gen, Hallera 29, Kuźnica

Amatorzy sportów wodnych z pewnością docenią lokalizację Przetwórni, która znajduje się niemal na plaży w Kuźnicy. Warto się tam udać, szczególnie jeśli oprócz świeżej ryby poszukujemy oryginalnych kombinacji składników.

 

  • Smażalnia ryb „U Emila” ul. Helska 14, Kuźnica

Tymczasem na miłośników nadbałtyckiej klasyki czeka tradycyjna kaszubska smażalnia z wieloletnią tradycją. Oprócz ryb smażonych czy grillowanych „U Emila” znane jest również z domowych przetworów rybnych. Znajdziemy tu między innymi: płaty śledziowe, doskonałe rolmopsy, łososia w sosie musztardowym, tatary rybne i pasty z dorsza, śledzia, makreli i łososia.

 

  • Maszoperia ul. Wiejska 110, Hel

Na „początku Polski”, w 200-letniej tradycyjnej helskiej chacie rybackiej amatorzy kuchni znajdą prawdziwe rarytasy: ryby w różnych postaciach – na zimno i na gorąco, smażone i gotowane, wędzone lub z grilla oraz wyjątkowe zupy rybne. Stali bywalcy oprócz tych ostatnich, polecają szczególnie śledzia w śmietanie z pulkami. Czym są pulki? Dowiecie się na Helu!

 

  • Zafishowani ul. Tokarska 6, wejście od ul. Długie Pobrzeże, Gdańsk

Jeżeli zamiast tradycji i klasyki szukamy natomiast specjalizującej się w rybach restauracji fine-dining, warto skierować się w stronę gdańskiej starówki. Zafishowani oferują najwyższej jakości produkty, przygotowane i podane po mistrzowsku. Każdy talerz to dzieło sztuki, dopracowane w każdym najdrobniejszym szczególe: od smaku po wygląd. Tu na pewno będziecie chcieli wyciągnąć aparat i zrobić zdjęcie swojego talerza!

Jeśli jednak chcielibyście rybną ucztę przyrządzić samodzielnie, warto skorzystać z szerokiego asortymentu pomorskich sklepów rybnych, hal targowych, portów i ryneczków.

Jak wybrać najświeższą rybę? Warto trzymać się kilku zasad:

  • O świeżości i jakości ryby świadczy jej skóra: powinna być wilgotna, połyskująca i gładka. Unikajmy ryb, których skóra jest mętna, posiada nienaturalne pomarszczenia, jest sucha lub pokryta dużą ilością śluzu. Warto przeprowadzić prosty test naciskając skórę ryby palcem. Jeśli  jest świeża, to wgłębienie, które powstało przez nacisk, wróci do poprzedniego kształtu.
  • Oczy ryby nie mogą kłamać! Świeża posiada pełne, wypukłe i błyszczące oczy. Mętne, matowe i zapadnięte nie zachęcają do zakupu, taką rybę lepiej zostawić w spokoju.
  • Zwróćmy uwagę na skrzela: powinny mieć kolor jasnoczerwony i nie wydzielać nieprzyjemnego zapachu.
  • Samo mięso ma oczywiście różne kolory zależnie od gatunku, ale zawsze powinno być jasne i szkliste. Szaro-żółta lub nienaturalnie czerwonawa barwa i mętny kolor to sygnały, że ryba nie nadaje się już do spożycia.

W codziennych zakupach, planowaniu posiłków czy wyborze restauracji warto pamiętać o rybach – bo „ryby wpływają” nie tylko na nasze zdrowie, ale również na życie wielu mieszkańców Pomorza, którzy są, często od pokoleń, związani z rybołówstwem i przetwórstwem rybnym.Nie da się ukryć, że Ryba wpływa na Pomorze POZYTYWNIE!

 

Żródło:

https://zywienie.abczdrowie.pl/ryby-wybierane-przez-polakow-i-ich-wlasciwosci-odzywcze/2

https://strefabiznesu.pl/polacy-pokochali-ryby-najczesciej-wybieramy-swieze-ale-przez-pandemie-covid19-zauwazamy-rosnacy-popyt-na-produkty-mrozone-i/ar/c3-15179942

https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2019-12-23/mintaj-sledzie-i-makrele-ile-i-jakie-ryby-jedza-polacy/

https://naturalniebaltyckie.pl/obszary-polowow-i-okresy-ochronne

 

cover image – @sebastian-coman-photography

ciekawe artykuły

Wynajem mieszkania przez obcokrajowca – wymogi formalne

Perspektywy podjęcia pracy lub studiów i migracja wojenna sprawiają, że coraz więcej osób z... (więcej).

Pomorze skazane na sukces

W odpowiedzi na kryzys na Białorusi w 2020 roku uruchomiono program Polska. Business Harbour,... (więcej).

Koszty życia studenta w Trójmieście

Co roku staramy się przybliżyć Wam koszty życia w Trójmieście. Jak nowy rok wypada... (więcej).

Wiosenne porządki. Poradnik dla początkujących.

Balkon zamieniony w schowek na sprzęt sportowy, zakupiony w nagłym przypływie fit-ambicji. Piwnica, do... (więcej).