Pomorze w filmach

Pomorze jest atrakcyjnym regionem i jednocześnie idealną lokacją do kręcenia filmów. Gdańsk o zabytkowym charakterze odważnie miesza się z nowoczesnością. Sopot, jako wymarzony kurort i “mekka” plażowiczów. Natomiast Gdynia zachęca do odwiedzenia swoim  gdyńskim portem, nadmorskimi i malowniczymi okolicznościami przyrody. Miejscowości, takie  jak Hel czy Jastarnia, to tylko niektóre z miejsc Pomorza pożądanych przez filmowców. Powstało tu tyle produkcji, że nie sposób wymienić wszystkie, dlatego zaproponujemy wybrane, które warto znać, ze względu na ich popularność, miejsce w historii kina czy tematykę ściśle powiązaną z wydarzeniami ważnymi dla regionu i całego kraju.

Człowiek z Trójmiasta

Tytuły, które na stałe zapisały się w historii polskiego kina to bezwzględnie „Człowiek z marmuru” Andrzeja Wajdy oraz „Człowiek z żelaza”, jako kontynuacja. W rolach głównych zagrali Krystyna Janda i Radziwiłowicz. Pierwsza część opowiada o murarzu wciągniętym w działania propagandowe ery komunizmu, a druga – o strajku i wydarzeniach sierpnia 1980 roku. Filmy kręcono m.in. w Stoczni Gdańskiej, w Gdyni na stacji SKM oraz wiadukcie, z którego rozciąga się widok na tereny fabryczne. 

„Wałęsa. Człowiek z nadziei” to trzecia część trylogii. Ten film biograficzny powstał wiele lat później, bo w 2014 roku i opisuje okres w życiu legendy ruchu robotniczego – Lecha Wałęsy. Oprócz tytułowego bohatera, Gdańsk wraz z terenami stoczniowymi jest tu wyraźnie eksponowany.

Grudzień 1970

Pozostając w temacie ważnych wydarzeń ostatnich dekad, zachęcamy do sięgnięcia po „Czarny Czwartek” Antoniego Krauze. To rekonstrukcja wydarzeń z 17 grudnia 1970 roku, kiedy fala protestów związanych z podwyżkami cen żywności pociągnęła za sobą 18 ofiar, a setki stoczniowców  zostało rannych. W filmie zobaczymy gdyńskie ulice w centrum oraz okolice przystanku Gdynia Stocznia. Fabuła filmu oparta jest na wspomnieniach rodziny, która dotkliwie odczuła siłę protestów, ze strony władzy.

Narodziny Gdyni

Skoro już mowa o Gdyni, warto sięgnąć po „Miasto z morza”. Film z 2009 roku odkrywa przed nami narodziny miasta. Akcja toczy się od wiosny 1923 roku, kiedy Gdynia to jeszcze niewielka wieś rybacka, aż po nadanie jej praw miejskich –  trzy lata później. Rozbudowę obserwujemy w tle wielu przeżyć odgrywanych postaci, takich jak, ślub głównych bohaterów i pojawienia się na świecie ich córki. Produkcję kręcono na Helu, w Wejherowie, Łebie, Skierniewicach, skansenie w Klukach oraz przede wszystkim w Trójmieście.

Rycerskie potyczki

Cofając się jeszcze bardziej w czasie akcji, sięgnijmy po „Krzyżaków” realizowanych na Pomorzu. Kto nie pamięta tego filmu z okresu dzieciństwa? Nie podejrzewaliśmy wtedy nawet, że kręcono go w zupełnie innych miejscach. Historyczną bitwę pod Grunwaldem odtwarzano w okolicy wsi Rywald i Kolincz. Również pod Starogardem, nad jeziorem Jamertal wybudowano gród Juranda. Pola w Godziszewie to natomiast miejsce samobójczej śmierci komtura Szczytna. Sceny związane z krzyżakami nagrywano z kolei na zamku w Malborku.

Historia z Kaszubami w tle

A co jeśli mamy ochotę obejrzeć świeższe produkcje? Świetną propozycją będzie „Kamerdyner” z 2018 roku z Borysem Szycem i Sebastianem Fabijańskim. Akcja obejmuje pierwszą połowę XX wieku aż do zakończenia wojny, choć ujęcia filmowane w Gdańsku to przedstawione w filmie lata 30-ste. Film opisuje relacje polsko-niemiecko-kaszubskie i bolesną historię tej części Pomorza i jego mieszkańców. Dopracowane kadry i losy bohaterów na pewno pozostaną w pamięci widzów na dłużej.

As wywiadu

„Jack Strong” to film sensacyjny z Marcinem Dorocińskim i Mają Ostaszewską w rolach głównych opowiadający jedną z najciekawszych historii szpiegowskich. Pułkownik Ryszard Kukliński po dwóch dekadach służby w Ludowym Wojsku Polskim w wyniku krwawej pacyfikacji strajku gdańskich stoczniowców zostaje tajnym agentem CIA. Zdjęcia do filmu oprócz Waszyngtonu i Moskwy oraz Legnicy i Warszawy powstawały także w Gdańsku.

Miłość pachnie jodem!

Do lekkich pozycji na pewno należy „Miłość jest wszystkim”, komedia romantyczna o krzyżujących się losach kilkunastu bohaterów w okresie świąt. Skojarzenie z brytyjskim „To właśnie miłość” jak najbardziej zamierzone. Miejscem akcji jest Trójmiasto, które wypada wyjątkowo fotogenicznie, tym bardziej w bajecznej świątecznej otoczce. Długi Targ, Motława, ale też obwodnica trójmiejska to tylko niektóre z lokalizacji, gdzie powstawały zdjęcia.

Pomorze to świetne miejsce do kręcenia filmów. Przede wszystkim Trójmiasto z oszałamiającą mieszanką historii i nowoczesności inspiruje filmowców, zachęcając do osadzania w nim akcji. W efekcie możemy zwiedzać i jednocześnie podążać śladami ulubionych produkcji.

ciekawe artykuły

Pomorskie Przyjazne Rodzicom: Współczesne ojcostwo. Elastyczne możliwości.

Rola ojca w życiu dziecka jest ważniejsza niż jeszcze niedawno powszechnie się przyjmowało. Społeczne... (więcej).

Pomorskie Przyjazne Rodzicom: atrakcje dla dzieci na Pomorzu

Województwo pomorskie jest jedną z ciekawszych destynacji turystycznych dla rodzin z dziećmi. Plaża i... (więcej).

Pomorskie Przyjazne Rodzicom: prawa matki na rynku pracy

W dzisiejszych czasach wiele kobiet decyduje się na kontynuowanie kariery zawodowej po urodzeniu dziecka.... (więcej).

Pomorskie Przyjazne Rodzicom

Pomorskie oferuje znacznie więcej niż jedynie rozrywki zorientowane na turystów – region jest też... (więcej).