Pomorskie Uczelnie Wyższe

Tegoroczne egzaminy dojrzałości przypadają nieco później niż zwykle, ale pytanie pozostaje to samo – co dalej? Nie każdy ma dawno upatrzony kierunek na wymarzonej uczelni. Wiele osób pragnie kontynuować naukę, mimo braku sprecyzowanych planów. Niezależnie od tego, do której grupy należysz, na pewno zastanawiasz się nad kilkoma opcjami, aby zwiększyć swoją szansę na przyjęcie. Uczelnia państwowa czy płatne studia niepubliczne? Popularny kierunek, a może nowy lub nietypowy? Jak się odnaleźć w ofercie pomorskich uczelni i którą wybrać? 

Pomorskie uczelnie wyższe koncentrują się przede wszystkim w Trójmieście. Metropolia ta ma bardzo rozwojowy charakter i jest atrakcyjna pod względem przyszłego zatrudnienia, a bezrobocie ma tu jeden z najniższych wskaźników w kraju.

Uniwersytet Gdański

Jedna z najpopularniejszych uczelni w regionie. Mimo, że istnieje zaledwie od 50 lat, w zeszłorocznym rankingu znalazł się na 5 miejscu w Polsce w zestawieniu uniwersytetów klasycznych. Na maturzystów czekają m.in. Wydziały Biologii, Chemii, Ekonomiczny, Filologiczny, Historyczny, Zarządzania, Nauk Społecznych, Matematyki, Fizyki i Informatyki, Oceanografii i Geografii oraz Prawa i Administracji. Najchętniej wybierane były w latach ubiegłych m.in. Kryminologia (15 kandydatów na miejsce), Filologie, w tym angielska oraz Skandynawistyka. Pojawią się również nowe kierunki, takie jak Produkcja Form Audiowizualnych, Zarządzanie Instytucjami Służby Zdrowia czy Modelowanie Matematyczne i Analiza Danych. Niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się także od lat Psychologia oraz Informatyka (około 8 kandydatów na jedno miejsce).

Politechnika Gdańska

Jako jedna z dwóch uczelni w województwie (razem z Uniwersytetem Gdańskim) i jedyna techniczna szkoła wyższa w Polsce znalazła się w rankingu najlepszych uczelni na świecie QS World University Ranking 2020. Chętni na kształcenie na kierunkach technicznych mogą wybierać spośród m.in. Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki, Nanotechnologii czy cenionej wśród pomorskich pracodawców Oceanotechniki i Okrętownictwa. Program studiów do łatwych niewątpliwie nie należy, ale absolwenci mogą liczyć na dobrze płatne stanowiska. O wysokim poziomie nauczania i innowacyjności świadczą także osiągnięcia studentów. Niektóre z przykładów to SentiOne, narzędzie określające jak dana firma, osoba czy temat jest postrzegany w sieci lub syntezator mowy Ivona, a także liczne patenty jak biodegradowalny plastik i nagrody.

Gdański Uniwersytet Medyczny

Dla osób czujących w sobie powołanie do zawodu lekarza idealnym wyborem będzie GUMed. Gdański Uniwersytet Medyczny uznawany jest za jedną z najlepszych uczelni medycznych w kraju i jako jedyny uniwersytet o tym profilu w Polsce posiada status uczelni badawczej. Bogate zaplecze naukowe, infrastruktura, największa biblioteka medyczna w województwie i przede wszystkim wysoki poziom nauczania pozwolą zdobyć teoretyczną i praktyczną wiedzę niezbędną do wykonywania wszystkich zawodów medycznych. Do klasycznej oferty studiów na wydziałach Lekarskim, Farmaceutycznym, Nauk o Zdrowiu z Oddziałem Pielęgniarstwa i Instytutem Medycyny Morskiej i Tropikalnej oraz międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii niedawno dodano studia II stopnia na kierunku Przemysł Farmaceutyczny i Kosmetyczny. Kierunek ten otrzymał w 2019 roku certyfikat „Studia z przyszłością”.

Akademia Marynarki Wojennej

Jeśli interesujesz się lub bierzesz pod uwagę karierę wojskową, Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni jest dla Ciebie. Uczelnia słynie z nowoczesnego zaplecza technicznego, laboratorium i symulatorów. Popularne kierunki to m.in. Nawigacja, Informatyka, Mechanika i Budowa Maszyn. Najnowsze propozycje, na które warto zwrócić uwagę to Systemy Informacyjne w Bezpieczeństwie oraz Mechatronika – specjalność prace podwodne. Nie interesuje Cię służba w wojsku? Mimo to masz szansę znaleźć tu coś dla siebie. Możesz starać się o miejsce na takich wydziałach jak Mechaniczno-Elektryczny, Dowodzenia i Operacji Morskich, Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego, a nawet Nauk Humanistycznych i Społecznych.

Uniwersytet Morski

To kolejna opcja nauki w Gdyni. Jest to największa publiczna uczelnia morska w Polsce kształcąca specjalistów w dziedzinie przemysłu morskiego. Programy studiów na wydziałach elektrotechniki i inżynierii morskiej, nauk o żegludze oraz przedsiębiorczości i towarów, a także kursy w niepełnym wymiarze godzin są dobrze dostosowane do potrzeb rynku, umożliwiając absolwentom zapewnienie dobrze płatnych miejsc pracy w przyszłości.

Akademia Sztuk Pięknych

Ofertę państwowych uczelni w Trójmieście uzupełnia Akademia Sztuk Pięknych, zlokalizowana w centrum gdańskiej starówki. Jeśli zamiast przedmiotów ścisłych stawiasz na kreatywność i wyrażanie własnych emocji przez sztukę, uczelnia ta pozwoli Ci w pełni rozwinąć skrzydła. Kierunki takie jak Malarstwo, Grafika, Architektura i Wzornictwo, a także Rzeźba i Intermedia umożliwią Ci znalezienie własnych środków wyrazu i pogłębienie pasji. Studenci są zaangażowani w liczne cyklicznie organizowane wydarzenia, podczas których mogą zaistnieć jako twórcy. Należy do nich Ogólnopolska Wystawa Najlepszych Dyplomów Akademii Sztuk Pięknych, warsztaty odlewnicze i liternicze oraz Noc Muzeów.

Uczelnia współpracuje z wieloma uniwersytetami w Europie i Azji, dzięki czemu możliwe są wymiany studenckie i wzbogacenie studiów o dodatkowe doświadczenia. Znalezienie zatrudnienia ułatwia kooperacja z lokalnymi instytucjami kultury i ośrodkami biznesu.

Prywatne Uczelnie

Państwowe szkoły wyższe mimo szerokiej oferty nie zawsze są w pełni dopasowane do potrzeb i oczekiwań aplikujących. Jedną z renomowanych trójmiejskich uczelni prywatnych przygotowujących do zawodu jest Wyższa Szkoła Bankowa z oddziałami w Gdańsku i w Gdyni. Wydziały Finansów i Zarządzania oraz Ekonomii i Zarządzania umożliwiają zdobycie wykształcenia w pożądanej dziedzinie i przy jednoczesnym zachowaniu balansu pomiędzy pracą, nauką i życiem prywatnym.

Do liczących się trójmiejskich uczelni należy też Gdańska Szkoła Wyższa, która słynie z wykwalifikowanej kadry akademickiej. Jest to ważny argument dla rozpatrujących studia prywatne lecz zastanawiających się nad jakością przekazywanej wiedzy. Z nietuzinkowych propozycji, oprócz studiów kryminalistycznych, stanowiących alternatywę dla obleganego kierunku na UG, uczelnia oferuje też m.in. nowości w postaci Kierunku Prawno-Biznesowego i Zdrowia Publicznego. 

Podobnie jak GSW, Uniwersytet Humanistyczno-społeczny SWPS zatrudnia wyspecjalizowaną kadrę. O jakości nauczania świadczą również przyznawane wyróżnienia Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego czy Narodowego Centrum Nauki. Edukację w sopockim oddziale można rozpocząć na Wydziale Psychologii.

Nie tylko Trójmiasto

Trójmiejska oferta studiów jest niezwykle szeroka, ale nie zapominajmy o innym ważnym ośrodku uczelnianym województwa jakim jest Słupsk. Na pewno warto bliżej przyjrzeć się kierunkom na tamtejszej Akademii Pomorskiej. Niektóre z ciekawszych propozycji to Bezpieczeństwo Narodowe, Inżynieria Cyberprzestrzeni, Dietetyka czy Edukacja Techniczno-Informatyczna. Na pewno zainteresują niejednego maturzystę!

Podsumowanie

Niezwykle szeroka gama uczelni państwowych i niepublicznych w województwie pomorskim, a przede wszystkim w Trójmieście, pozwala na przybliżenie zaledwie ich części. Każdy znajdzie tu jednak coś dla siebie, niezależnie od zainteresowań, oczekiwań związanych z przyszłym zatrudnieniem oraz zasobności portfela. Tutejsze studia są odpowiednio dopasowane do rynku pracy i pozwalają na rozwój i karierę zawodową na Pomorzu. Z kolei trudy edukacji na pewno uprzyjemni towarzysząca jej kultura studencka z tętniącymi życiem klubami i atrakcyjnymi wydarzeniami.

ciekawe artykuły

Czy po złożeniu wniosku o zezwolenie na pobyt czasowy mogę nadal legalnie przebywać w Polsce?

Złożyłeś wniosek o zezwolenie na pobyt czasowy. Czy to oznacza, że możesz teraz legalnie... (więcej).

Czy ubiegając się o zezwolenie na pobyt czasowy jestem zobowiązany do złożenia odcisków palców?

Ubiegasz się o zezwolenie na pobyt czasowy w Polsce? Chcesz wiedzieć czy w ramach... (więcej).

Czy wniosek o zezwolenie na pobyt czasowy powinienem złożyć osobiście?

Przedłużenie pobytu w Polsce wymaga złożenia wniosku o zezwolenie na pobyt czasowy. Nie wiesz... (więcej).

Ile kosztuje złożenie wniosku o wydanie zezwolenia na pobyt czasowy w Polsce?

Chciałbyś złożyć wniosek o zezwolenie na pobyt czasowy i przedłużyć swój pobyt w Polsce,... (więcej).